Czym kuszą nas banki przy okazji kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych?

Sprawdźmy, jakie udogodnienia i zachęty mają dla nas wybrane banki w związku z oferowanym kredytem w ramach MdM-u? Zobaczmy, które z nich nie marnują czasu i przygotowały dla klientów coś ekstra? Wybraliśmy trzy oferty warte uwagi, które prezentują coś więcej, niż standardowy pakiet ustawowy rządowego wsparcia dla młodych.

Czytaj dalej

Półrocze „Programu dla Młodych” zakończone sukcesem?

Na stronie WWW Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zostały opublikowane dane dotyczące zainteresowania programem „Mieszkanie dla Młodych„.

Dane dotyczą okresu od 1 stycznia do 18 lipca br. i na ich podstawie można wysnuć już pierwsze wnioski dotyczące zainteresowania rządowym programem dopłat dla młodych. W okresie od początku działania programu do połowy lipca br. zostało zawartych 7071 umów kredytowych z dopłatami z MdM-u. Co interesujące, tylko 117 z nich dotyczyło zakupu domu rodzinnego, pozostałe 6954, a więc zdecydowana większość, zakupu lokalu mieszkalnego.

Czytaj dalej

Limity cenowe w II kwartale 2014 roku

mdm-open-finance1 kwietnia zaczęły obowiązywać nowe limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych. Jak można było przypuszczać większość Urzędów Wojewódzkich zdecydowała się zwiększyć wartość wskaźników odtworzeniowych 1m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych co ma bezpośrednio wpływ na limity obowiązujące cen przy dofinansowaniu.

 

Czytaj dalej

Podsumowanie pierwszego miesiąca Programu Mieszkanie dla Młodych

Pierwszy miesiąc MdM

Pierwszy miesiąc MdM

Program Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje od miesiąca. Jakie jest zainteresowanie, jak wielu chętnych postanowiło złożyć wniosek w pierwszych dniach obowiązywania programu MdM? Jak wygląda oferta bankowa?

Bank Gospodarstwa Krajowego podał trochę danych w połowie stycznia. Potwierdził wpłynięcie 400 wniosków o dopłatę do kredytu za zakup mieszkania w ramach MdM. Zaakceptowanych zostało 150 wniosków o wartości ponad 3 mln 200 tys. zł. Najwięcej wniosków przyznano kredytobiorcom, którzy zamieszkują w następujące województwa: wielkopolskie – 28, pomorskie – 16, mazowieckie – 14, warmińsko-mazurskie – 13, łódzkie – 11. Czytaj dalej

Start programu Mieszkanie dla Młodych

Program Mieszkanie dla Młodych wystartował 1 stycznia 2014 roku. Dzień później można było składać pierwsze wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego wsparcia MdM.

W połowie grudnia 2013 roku bank BGK, czyli bank, który wraz z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju jest odpowiedzialny za realizację programu MDM, podpisał pierwsze umowy o współpracy z dwoma instytucjami kredytującymi, czyli innymi bankami. Czytaj dalej

Limity cenowe na I kwartał 2014 r.

Znamy już wysokość limitów cenowych w rządowym programie Mieszkanie Dla Młodych (MdM) na pierwszy kwartał 2014 roku.

Z uwagi na to, że Senat nie zgłosił poprawek do projektu ustawy, która powołuje do życia program MdM, wiemy już, że dopłaty nie obejmą rynku wtórnego nieruchomości. Ustawa ma wejść w życie od nowego roku, a już teraz znamy niemal wszystkie limity cenowe na pierwsze trzy miesiące 2014 roku.

Przypomnijmy, że jednym z głównych warunków uczestnictwa w programie MdM jest to, by cena mieszkania nie przekroczyła wskaźnika określonego dla danej lokalizacji. Ustawodawca określa, że nieprzekraczalny limit ceny 1 m² powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania jest określany na podstawie średniej arytmetycznej dwóch ostatnich ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanego przez poszczególnych wojewodów, obowiązującego dla danej gminy, pomnożona przez współczynnik 1,1. Czytaj dalej

Mieszkanie dla Młodych podpisane przez Prezydenta

W połowie października ustawa Mieszkanie dla Młodych trafiła do Senatu. Została zatwierdzona bez żadnych poprawek podczas głosowania, w którym 52 senatorów było za, 10 senatorów przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu. Po uchwaleniu w Senacie, ustawa trafiła na biurko prezydenta Bronisława Komorowskiego.


31 października 2013 roku prezydent podpisał ustawę Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie z obowiązującym prawem ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dnia od dnia jej ogłoszenia. Jak możemy się spodziewać, w dniu 1 stycznia 2014 roku będzie można składać pierwsze wnioski o dofinansowanie zakupu mieszkania w ramach programu MdM.

Ustawa Mieszkanie dla Młodych uchwalona

program mdmW ostatnim tygodniu sporo wydarzyło się w kwestii programu Mieszkanie dla Młodych. Dnia 25 września 2013 roku odbyło się w Sejmie drugie czytanie projektu Ustawy Mieszkanie dla Młodych, a dwa dni później ustawa została uchwalona.

W środę, 25 września, debata była dość żywiołowa, bowiem cała opozycja próbowała przeforsować swoje postulaty dotyczące zakresu działania programu MdM. Mowa tutaj o rozszerzeniu dopłat również na rynek wtórny, bowiem do tej pory jak wiemy, projekt ustawy przewidywał dopłaty tylko do mieszkań z rynku pierwotnego. Możliwość wprowadzenia w życie takiej poprawki była dość prawdopodobna z racji tego, że po wystąpieniach posłów z PSL-u można było odnieść wrażenie poparcia dla tego pomysłu. Oczywiście za takim pomysłem opowiadała się zgodnie cała opozycja, tj. PIS, Solidarna Polska, SLD oraz Ruch Palikota.


Czytaj dalej